8 مهر سالروز تولد رویانا، اولین گوسفند شبیه سازی شده

غروب یازدهم مرداد 1385 و لحظاتی بعد از غروب خورشید بود که لحظات شگفت‌انگیز و پراسترس برای پژوهشگران و پژوهشكده رویان آغاز شد.

آنها منتظر اولین گوسفند شبیه‌سازی شده ایران و خاورمیانه بودند، حیوانی كه چند ماه پیش از طریق انتقال هسته یك سلول بالغ از غضروف گوش گوسفند به درون تخمك بدون هسته گوسفند دیگری به‌دست آمده بود.

كمی مانده به ساعت 10 شب، این گوسفند در پایگاه تحقیقاتی رویان در اصفهان به‌دنیا آمد اما هرچه دامپزشكان تلاش كردند، به‌دلیل نارسایی تنفسی ناشی از زایمان، اولین گوسفند شبیه‌سازی شده ایران تنها چند دقیقه زنده بود.

چند ماه بعد دومین گوسفند شبیه‌سازی شده در ساعت 30 دقیقه بامداد 8 مهر از طریق عمل سزارین به‌دنیا آمد. عمر او از چند دقیقه به چند ساعت رسید. او هم مشكل تنفسی داشت ولی با تلاش دامپزشكان مشكل رفع شد و «رویانا» نام گرفت.

رویانا روزها و ماه‌ها را پشت‌سر گذاشت تا در صورت زنده بودن دومین سال تولدش را جشن بگیرد و پیش برود به سوی شكستن ركورد «دالی» اولین گوسفند شبیه‌سازی شده دنیا كه چهار سال عمر كرد که متاسفانه این اتفاق نیوفتاد و رویانا پیش از این موعد با تصمیم پژوهشگران بر مرگ آسان این موجود شبیه سازی شده از بین رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *